Válasz érkezett az Európai Bizottságtól
A megyei elnökök szomorúan konstatálták, hogy március 13-án az Ecofin elfogadta a Magyarország kohéziós támogatásának felfüggesztésére tett európai bizottsági javaslatot - fogalmazott Szűcs Lajos.
Ennek ellenére továbbra is elkötelezettek amellett, hogy az év első felében szülessen meg a hazánkra nézve negatív döntést visszavonó uniós határozat. Szűcs Lajos szerint az EB helyén kezelte a március 7-i levelet.
Véleménye szerint egy ilyen szövetséget nem lehet csak úgy lesöpörni az asztalról, hiszen a 19 elnökön keresztül több millió magyar szólt a bizottsághoz.
Szűcs Lajos azt is elmondta, ha Johannes Hahn hivatalából megérkezik a következő levél, azt rögvest a sajtó nyilvánossága elé tárják majd. Megfelelő válasz esetén a személyes találkozó lehetőségét sem zárta ki, a regionális politikáért felelős biztos ugyanis rövidesen hazánkba érkezik. „Ezzel akár még személyesebbé tehetnénk a diskurzust."
Orbán Viktor március 14-én levelet írt Barrosónak, amelyben ismertette a magyar fél által megtett és tervbe vett intézkedéseket a kötelezettségszegési eljárások kapcsán. A magyar kormányfő kifejtette, bízik abban, hogy a „hatékony és gyors" intézkedések nyomán lehetővé válik, hogy a vitás kérdéseket a közeli jövőben megelégedésre okot adó módon zárják le. Ehhez kérte az Európai Bizottság és José Manuel Barroso segítségét is.
A korábbi híradásokból ismert, hogy a megyei elnökök március 7-én küldték el levelüket az Európai Bizottság elnökének. José Manuel Barroso mellett a címzettlistán szerepelt Jeppe Tranholm-Mikkelsen, az uniós elnökséget ellátó Dánia EU mellett működő állandó képviseletét vezető nagykövete, Olli Rehn gazdasági és pénzügyekért felelős európai biztos, Johannes Hahn regionális politikáért felelős európai biztos és Mercedes Bresson, a Régiók Bizottságának elnöke. Ebben igazságtalannak és érthetetlennek nevezik a 2013. január 1-jétől kilátásba helyezett uniós szankciót, amelyet azért szabnának ki Magyarországra, mert nem teljesítette az EB által kitűzött költségvetési hiánycélt.
Hazánk hiánya 2011-ben 3 százalék alatt volt, és az előrejelzések szerint az idén is sikerül teljesíteni ezt a maastrichti kritériumot. A 19 megyei elnök ezek alapján úgy fogalmazott, a bizottság figyelmen kívül hagyta a tényeket, ezzel viszont „a Brüsszelből jövő büntetések az európai intézményekkel szembeni bizalmatlanságot erősítik a magyar társadalomban. A döntés összeegyeztethetetlen az Európai Unió értékeivel, így szeretnénk felhívni az Európai Bizottságot, hogy komolyan fontolja meg érveinket, mielőtt bármilyen további lépésre szánná el magát."
forrás:MNO