Párbeszéd a jövőről
Pest Megye Közgyűlésének elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a megyei önkormányzat új feladatait csak a településekkel együtt, és a települések által kialakított együttműködésekre alapozva képes ellátni; s hogy a küldetés lényege a szolgáltató megye megteremtése. Beszámolt arról, hogy a megyei önkormányzat egységes szerkezetben képzeli el a területfejlesztést, amelyhez első lépésben országosan, többek között a szakminisztériumok szintjén kell megteremteni a hátterét - ezért is került sor a Nemzeti Tervhivatal felállítására, megteremtve a feladatok, igények és kötelezettségek egységes nyilvántartását - s ezzel összefüggésben került sor a megyei szintű területfejlesztés újragondolására. A változás célja, hogy a települések pontos információkkal rendelkezzenek arról, hogy a térségükben, más településeken milyen fejlesztések és beruházások történnek, illetve kerülnek megtervezésre. Dr. Szűcs Lajos külön is hangsúlyozta megyei önkormányzatok jelentőségét a koordinációban, illetve az olyan garanciális megoldásokat, mint például azt, hogy a jövőben az Országgyűlés által elfogadott költségvetés a települési szintekre lebontott beruházásokat és azok forrásait tételesen is tartalmazni fogják.
A tájékoztatás keretében szó esett az Európai Unió 2014-ben kezdődő költségvetési ciklusára való felkészülésről, a Budapest és Pest megye közötti viszonyról, a forrásmegosztással kapcsolatos célokról, a régiók megszűntetéséről, valamint az agglomerációs tanács megszűntetése kapcsán a Területi információs Rendszer átvételéről, amely - mint arra dr. Szűcs Lajos külön is rámutatott - a megyei önkormányzat által nyújtott szolgáltatások egyike lehet, amennyiben rendeződik a rendszer üzemeltetésének kérdése.
Tanácskozás Nagykovácsiban
Bencsik Mónika, a társulás elnöke, Nagykovácsi polgármestere kiemelte a térség településeinek elkötelezettségét az együttműködés mellett, hangsúlyozva azt, hogy társulás komoly múlttal rendelkezik, fontos ügyeket fog össze, így eredményesen hangolta össze a települések erőfeszítéseit. Üdvözölte a változást, egyben jelezte, hogy az átalakulás, így a kistérségek megszűntetése bizonytalanságot eredményez a vagyon, a kötelező és az önként vállalt feladatok, az intézmények fenntartása tekintetében, e kérdések költségvetési vonzatával együtt. A megbeszélésen megszólaló polgármesterek ezt kiegészített azzal, hogy a fenntartott intézményekre fordított fenntartói kiegészítés, az ott elvégzett beruházások, a települések normatíván felüli bevételeinek esetleges elvonása, alapos megfontolást igényel. Pest Megye Közgyűlésének elnöke elismerte a kérések jogosságát, és egyetértett azzal, hogy a kompenzáció kérdése megfontolása szorul. Leszögezte ugyanakkor, hogy az Alaptörvény értelmében az állami és az önkormányzati vagyon is a nemzeti vagyon része, s a kérdést ennek megfelelő szempontból kell megközelítenie mindenkinek.