Idén 40 milliárd a KMOP keretéből
rendelkezésre, amelynek 79,7 százalékát több mint ötezer vállalkozásnak már odaítélték - nyilatkozta dr. Szűcs Lajostól, a Pest Megyei Önkormányzat, valamint a megszűnt Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács (KMRFT) elnöke a Vidék Magazin 2012. 2. számában megjelent interjúban.
Megszűnnek a párhuzamosságok, amelyek a Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács, a Pest Megyei Területfejlesztési Tanács, a Budapest Agglomerációs Fejlesztési Tanács egymást átfedő szerepköréből származtak, és helyreáll a demokratikus kontroll, így adottak a helyi, a térségi és az országos fejlesztések összehangolásának feltételei. Budapest és Pest megye viszonyában pedig az egyenrangú partnerség fogja biztosítani a kereteket ahhoz, hogy a közös ügyekben jó döntések szülessenek - emelte ki az interjú során dr. Szűcs Lajos.
A régió nagyobb projektjei
• Átadták a Csepel-szigeti gerincutat
Az M0 autóút és a Lórév közötti útszakasz I. ütemében kétszer egysávos új nyomvonalú út épült. A csaknem 6 kilométer hosszú út kiépítése 2 milliárd forintba került, ennek 85 százaléka uniós támogatásból finanszírozott.
A megyei önkormányzatok feladata most az, hogy a területfejlesztési stratégiák elkészítésével felkészüljenek a 2014-ben kezdődő uniós költségvetési ciklusra; olyan stratégiával, amely összpontosítja az erőforrásokat, és összekapcsolja a vállalkozások/közösségek terveit, az infrastrukturális fejlesztéseket, s egyértelmű iránymutatást ad a közösségek, pályázók és a közreműködő intézmények számára.
A régió nagyobb projektjei
• Naperőmű-fejlesztés Újszilváson
Újszilvás Község Önkormányzata ingatlanán több mint 618 millió forintos beruházás történt. Az ország legnagyobb villamosenergia-termelő rendszere éves termelése több mint 600 000 kWh lesz.
Pest megye területfejlesztési stratégiájának elkészítése elsősorban nem pénzt, hanem időt, energiát és rengeteg szervező munkát igényel. Mivel az önkormányzat jogutódja a Pest Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft-nek, így felkészült csapat áll rendelkezésre, mely részt vett az évtizeddel korábban készült megyei fejlesztési stratégia elkészítésében, a pályázati rendszerek tervezésében, a decentralizált forrásokon alapuló területfejlesztésim rendszer működtetésében - hangsúlyozta a megyei elnök.
A régió nagyobb projektjei:
• A Margit híd és a Szabadság híd rekonstrukciója
A Margit híd felújítása tartalékkerettel 30 milliárd, a Szabadság hídé 5,6 milliárd forintba került; 2011-re mindkettőn átépítették az útburkolatot, a villamos pályáját, új a korrózióvédelem.
A KMOP keretből idén 40 milliárd forint támogatás hívható le. A pályázatok többsége - vállalati technológiafejlesztés, megújuló energetika, turisztikai szolgáltatások fejlesztése, bölcsődefejlesztés - már tavaly megjelent. A kiírások egy része jelenleg is nyitva, ezek óvodafejlesztésre, innovációra, KKV-fejlesztésre pályázhatók. Ez évben 9 új pályázati felhívás megjelenése várható, 17,49 milliárd forint keretösszeggel.
A régió nagyobb projektjei
• A Budapest Szíve program
Az Astoriától a Deák térig megújul a Belváros. A kerületi önkormányzat, a magyar állam és az unió vállalásával végzett projektek I. ütemei a 7 milliárd forintot meghaladták,
várhatóan hasonló nagyságrendben folytatódnak.
Ezek kétharmada a vállalkozásokat célozza - technológiafejlesztés, innováció, klaszterek -, továbbá közel 4 milliárd forint áll rendelkezésre a 4-5 számjegyű utak felújítására, s 6,5 milliárd a Budai Vár fejlesztéséhez.
A fejlesztésekre a teljes keretösszeg 460 milliárd forint, a források 79,7 százalékában hozott támogatási döntések értelmében a projektek több mint fele már a végrehajtási fázisban van.
A régió nagyobb projektjei
• A Gödöllői Királyi Kastély felújítása
Befejeződött a kastély fejlesztésének első üteme. A beruházás támogatási összege csaknem 2,4 milliárd forint volt.
A támogatott projektek száma 5580,a kisösszegű gazdaságfejlesztési, eszközbeszerzési pályázatok száma 4652. A KMOP átfogó célja a Közép-magyarországi régió nemzetközi versenyképességének növelése, a fenntartható fejlődés elveivel összhangban. Két területre irányul különleges figyelem: a versenyképességet meghatározó tényezőkre, valamint a régió belső kohéziójának és harmonikus térszerkezetének fejlesztésére.
A régió nagyobb projektjei
• Új munkahelyek Ócsán, a Nagév Cink Kft-nél
Több mint 100 új munkahely létesült egy 1,066 milliárd forintos beruházással Ócsán. A Magyarországon gyártott szinte valamennyi acélszerkezet tüzihorganyzására alkalmas,
9000 négyzetméteres gyártócsarnok épült.
A források több mint harmada a tudásalapú gazdaság innováció- és vállalkozásorientált fejlesztésre fókuszál - összhangban az úgynevezett versenyképességi régiókhoz kapcsolódó közösségi elvárásokkal. A régión belül extrém magas a fejlettségbeli különbség, így a kohéziós beruházások, a fizikai infrastruktúra és a humán tőke célzott fejlesztése megkerülhetetlen.
A régió nagyobb projektjei
• A Józsefvárosi Magdolna Negyed Program II. üteme
A Mátyás tér felújítását célzó városrehabilitációs program 2010-ben fejeződött be. A csaknem 12 ezer józsefvárosi lakos életkörülményeit javító beruházás 2,16 milliárd forint értékű volt.
Pest megye és a főváros fejlődése elképzelhetetlen a vállalatok, intézmények és szervezetek közötti együttműködések erősítése nélkül. A KMOP keretében a klaszterfejlesztések támogatása szolgálta ezt a célt. Eddig két felhívás jelent meg, és 45 együttműködés 737 vállalkozást, intézményt összefogva kapott támogatást. A környezetipar és az energetika, az üzleti szolgáltatások és az ICT iparágaiban pályázatot benyújtók nagy száma miatt az első negyedévben várhatóan ismét megjelenik ilyen felhívás. - olvasható a Vidék Magazin 2012. 2. számában megjelent elnöki interjúban.
forrás: Vidék Magazin