Európai jelentőségű természetvédelmi pályázatot fejeztek be Ócsán
Az Igazgatóság négy területegységén (Sas-hegy TT, Ócsai TK, Tápió-Hajta Vidéke TK, Turai-legelő TT) zajló pályázat célja a védett élőhelyek állapotának javítása volt. Legfőbb célkitűzés a vizes élőhelyeken vízkormányzó/vízpótló műtárgyrendszerek kialakítása, nyílt vízfelületek létesítése/helyreállítása. Másodsoron az agresszívan terjedő invazív növényfajok visszaszorítása (többek közt zöld juhar, orgona, ezüstfa, aranyvessző), a védett, fokozottan védek fajok megóvásának érdekében.
A munkálatok nagyrészt külső vállalkozók segítségével, de az Igazgatóság életében mindezidáig egyedülálló módon kisebb részben saját teljesítésben kerültek kivitelezésre. Fontos része volt még a projektnek az egyéb, természetvédelmi szempontból káros hatások felszámolása (iszapdepók, és kommunális hulladék elszállítása, őshonos fa és cserjefajokból álló kisebb ligetek telepítése). Megemlítendő még a jelentős mértékű szemléletformálási tevékenység, mely az önkéntes munkavégzéstől kezdve a tanösvények felújításán, kiadványok készítésén keresztül a sas-hegyi különleges információs pont létesítéséig igen szerteágazó módon került kivitelezésre.
A munkálatok oroszlánrészét az ócsai Öregturján, valamint Nagykáta - Farmos térségében lévő vizes élőhelyek (Hajta-mente mocsárvilága) természetvédelmi célú vízutánpótlási rendszerének műszaki megvalósítása, a visszaszoruló nyílt vizes élőhelyek helyreállítása, létrehozása tette ki. A kivitelezésekre az Igazgatóság közbeszerzések útján választotta ki a megfelelő referenciákat felmutatni képes vállalkozókat, akik 2011 (Öregturján), 2012 (Hajta-mente) folyamán, a természetvédelmi szempontból legkevésbé aggályos nyár végi őszi munkavégzési időszakokban végezték el a meghatározott feladataikat.
A munkálatok során a terepi viszonyok különleges munkavégzési módszerek alkalmazását tették szükségesség, például a Ócsa menti láp területén, az évtizedek óta felhagyott tőzegbánya gödreit elborító vízi-növényzet eltávolítását különleges (tudomásunk szerint az országban elsőként nálunk használt) úszásra is képes, mocsárjáró kotrógép segítségével lehetett csak elvégezni. Ezzel szemben a 2012-es munkavégzési periódusban a farmosi Nagy-nádasban kialakított nyílt vízi élőhely rekonstrukció munkái a kivételesen aszályos időszak miatt szinte száraz területeken zajlottak.
A kivitelezés során megépített, felújított vízügyi műtárgyak (zsilipek, duzzasztók, vízkormányzó műtárgyak) szerepe, hogy a természetvédelmi oltalom alatt álló területekre szabályozott módon tudják kivezetni a csapadékosabb időszakokban rendelkezésre álló vizet.
Ezzel javítják a területek természeti állapotát, elősegítik a természeti értékek fennmaradását. Fontos megemlíteni, hogy a beruházás úgymond melléktermékeként nem csak a természeti területek vízháztartása javul, hanem közvetett módon (talajvíz, mikroklimatikus viszonyok) az azt övező mezőgazdasági hasznosítási területeken is fogja éreztetni a hatását a vizek visszatartása. Ezzel akár csökkenhetnek az idei évhez hasonló aszályos évek mezőgazdasági kárai is.