A párbeszéd ösztönzése lehet a helyi gazdaságfejlesztés alapja
Az elnök úr hangsúlyozta: „Nemzeti érdek és valamennyi település, vállalkozás számára fontos, hogy a helyi közösségeket bevonjuk a döntésekbe, felhatalmazással bírjanak az önálló cselekvésre, mindenki az egyedi sajátossága jogán.
A konferencia üzenete mindenki számára dr. Szűcs Lajos szerint az, hogy nem csak a kereteket és szabályokat kell újragondolni, hanem a közpolitika egészét, és annak tartalmát is. „Ki kell mondanunk, hogy 2011-ben nem versenyképes és nem lehet versenyképes az a nemzet, amelynek képviselői, intézményei és vállalkozásai nem képesek az ember felé fordulni, meghallgatni őket és bevonni a legfontosabb döntésekbe.
Dr. Szűcs Lajos hangsúlyozta azt, hogy önmagában a helyes gyakorlat felismerése és bevezetése ma már nem elég az előrelépéshez. Egy nemzet versenyképességét az alkotó közösségei jelentik, akik képesek továbbgondolni egy ötletet. A saját egyedi és különleges adottságaikkal rátalálnak a megoldásra, vagy kitalálnak valami újat. Lehetőség, lehetséges eszközök és lehetséges partnerek vannak. - fogalmazott. A lehetőségekre munkahelyet, jövedelmet és fejlődést lehet építeni.
Beszéde végén kiemelte: A versenyképességünk, a jólét, a biztonság és a fenntartható fejlődés alapjainak a megteremtése múlik azon, hogy képesek vagyunk-e a régió, a város, a közösségek jövőjét saját egyediségére alapozni, és képesek vagyunk-e egymást meghallgatni.
Bod Péter Ákos a Corvinus egyetem professzora. Miben vagyunk jók? -című előadásában a gazdaságfejlesztés magyarországi irányairól beszélt. A lokális értékek felismerésének fontosságát hangsúlyozta. Az elmúlt két-három évtized tanúságaként említette azt, hogy a globalizáció ellenére megfigyelhető, hogy a helyi gazdaságok, társadalmak, kultúrák, értékek felértékelődtek.